360 ° Video Nedir?

Zuckerbeg’e göre geleceğin video izleme türü olacak 360 derece videoya ilgi her geçen gün artıyor. Markaların da dahil olduğu 360 derece video paylaşımına siz de katılmak isterseniz yazımızı okumanız yeterli.

Facebook’un ilk duyurularıyla beraber 360 derece video uygulaması etkili bir popülerlik kazanmaya başladı. Yılın başlarında, YouTube’un da 360 derece videoları destekleyeceğini açıklmasının ardından yeni bir teknoloji ekosistemi oluşmaya başladı.

360 Derece Video Nedir?

Günümüzde kameralar 170 derecede sınırlı olmak üzere istediğimiz işleri yapabiliyorlar. Arka bir kamerada olsaydı ne olurdu diye merak ediyorsanız, arka tarafa da 170 derecelik bir kamera daha ekleyip öğrenebilirsiniz. Nasıl olduğunu tam anlamanız için 6 kameraya(öne, arkaya, sola, sağa, yukarıya ve aşağıya bakan ) ihtiyacınız var.

Gerçekten akıllı bir algoritma ile birleşik olan 6 kameranın çektiği tek bir video var. Görünüşte bir kürenin merkezine bakıyormuş gibi oluyorsunuz ve istediğini bir yöne bakabiliyorsunuz. Her hangi bir yöne odaklanmak istiyorsanız Google Street Viewde ki gibi istediğiniz yöne tıklıyorsunuz.

Aslında, 360 derece videolar kısmen sanal gerçeklik sağlayan yapılardır, pahalı parçalardan oluşuyor. Ama kamera teknolojileri gelişiyor böylelikle 360 derece video yapmak için parçalarda ucuzluyor.

 

About the author: Garrulous06

Leave a Reply

Your email address will not be published.